Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17 травня 2017 року № 037-VIII частину другу статті 182 Сімейного кодексу України викладено в такій редакції: «Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку».
Внесення таких змін до Сімейного кодексу України (далі — СК України) призвело до зростання позовів про збільшення розміру уже присуджених аліментів.
Так, гр.А звернулась до суду з позовом про збільшення розміру аліментів, які стягуються за рішенням суду на утримання її неповнолітньої дитини до однієї тисячі гривень щомісячно але не менше 50 відсотків встановленого законом прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що з часу присудження аліментів збільшився прожитковий мінімум для дитини віком від 06 до 18 років та з 01 січня 2018 року він становив - 1860 гривень, з 01 липня - 1944 гривні та з 01 грудня - 2027 гривень.
14 січня 2019 року Любешівський районний суду Волинської області прийняв рішення в якому, у позові про збільшення та зміну способу стягнення аліментів, відмовив повністю.
Відмовляючи у задоволенні позову суд, зокрема, зазначив наступне.
Відповідно до статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до частини першої статті 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Аналізуючи положення статті 192 СК України, суд констатував, що розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Особа, яка одержує аліменти може звернутися до суду з позовом про збільшення аліментів на дитину, якщо погіршилося її матеріальне становище, стан здоров’я, змінився сімейний стан або покращилося матеріальне становище чи стан здоров’я платника аліментів тощо.
Позивач у судовому засіданні не довела належними доказами наявність передбачених статтею 192 СК України обставин, які б давали підстави суду для ухвалення рішення про збільшення розміру аліментів.
Суд прийшов до висновку, що сама по собі зміна закону, яким встановлюється мінімальний розмір аліментів, які підлягають стягненню з платника аліментів на одну дитину, не є підставою для зміни розміру уже присуджених аліментів відповідно до статті 192 СК України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 12 вересня 2018 року у справі № 459/2181/17 (провадження №61-37114св18).