flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ Є КРАЙНІМ ЗАХОДОМ ВПЛИВУ НА ОСІБ, ЯКІ НЕ ВИКОНУЮТЬ БАТЬКІВСЬКИХ ОБОВ’ЯЗКІВ

24 січня 2019, 14:44

За даними статистичної звітності у 2018 році Любешівським районним судом Волинської області було розглянуто 7 справ про позбавлення батьківських прав батьків, які ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дітей.

За результатами розгляду судом  прийнято рішення:

- по 4 справах задоволено позови та позбавлено батьківських прав. З них: у  2-х справах батьківських прав позбавлено матерів, по 1 справі - батька та 1- батьківських прав позбавлено обох батьків;

- 2 в задоволені позову відмовлено. Судом попереджено відповідачів про необхідність зміни ставлення до виховання  своїх дітей, поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ними батьківських обов’язків;

- 1 позовну заяву залишено без розгляду.

  В даних категоріях справ відповідачі на судовий розгляд не з’являлися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення таких судових засідань, що свідчить про їх небажання заперечувати проти позову належними та допустимими доказами, доводити суду ті обставини, які вказують про належне виконання ними батьківських обов’язків.

Мав місце і випадок подання заяви батьком з приводу, що він не заперечує проти позбавлення його батьківських прав, оскільки не виявляє жодного інтересу до своєї дитини.

Жодне рішення суду про задоволення позову про позбавлення батьківських прав не було оскаржено відповідачами, що свідчить про байдужість батьків до долі своїх дітей та небажання змінити свою поведінку.

Що означає ухилення батьків від виконання своїх обов’язків? Це коли батьки  не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Нагадаємо, що підстави для позбавлення батьківських прав визначені статтею 164 Сімейного кодексу України, а саме: 

Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.

 Позбавлення батьківських прав є виключним і надзвичайним засобом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків. Він може застосовуватися лише тоді, коли іншим способом захистити права дитини неможливо. На жаль, останнім часом випадки позбавлення батьківських прав не рідкісні. Почастішали випадки невиконання батьківських обов’язків матерями, що є тривожним, адже між матір’ю і дитиною зберігається найтісніший зв’язок,  збереження якого є дуже важливим впродовж дорослого життя.

Зростання позовів у цій категорії справ (за 2017 рік перебувало на розгляді 4 справи про позбавлення батьківських прав, з них 3 позови задоволено) свідчить про те, що зростає кількість неблагополучних сімей.