flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги учасників виборчого процесу!

23 жовтня 2020, 14:22

       Місцеві вибори вже майже поруч. У неділю , 25 жовтня 2020 року громадяни реалізовуватимуть своє волевиявлення. Задля інформування широкого кола громадськості щодо актуальних наразі правових норм, які безпосередньо стосуються виборчого процесу, звертаємо увагу на наступне.

Відповідальність за протиправні дії, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення передбачена ст.ст. 2127 – 21221 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Відповідальність за незаконні дії проти виборчих прав і свобод – ст.ст. 157-160 Кримінального кодексу України (далі - КК України).

Норми статей КУпАП та КК є бланкетними, тому за роз’ясненнями їх положень слід звертатися до Виборчого кодексу, інших законів.

 

Стаття 157 КК України передбачає відповідальність за перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, роботі виборчої комісії або комісії референдуму чи діяльності офіційного спостерігача, що включає в себе:

-Перешкодження реалізації виборчого права;

-Втручання службової особи з використанням службового становища в діяльність виборчої комісії/члена комісії

-Ухилення від виконання обов’язків у комісії, що спричинило наслідки

Потерпілими від даних кримінально караних діянь є суб’єкти виборчого процесу.

Способами перешкоджання можуть бути: 1) обман; 2) примушування; 3) застосування насильства; 4) знищення чи пошкодження майна; 5) погроза застосування насильства або знищення чи пошкодження майна. Якщо перешкоджання здійснюється не цими способами, то відповідальність наставатиме за статтею 21224 КУпАП.

 

Стаття 1581 КК України передбачає відповідальність за незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше одного разу, викрадення, пошкодження, приховування або знищення виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі.

Частина 1 даної статті кваліфікує діяння за:

- надання або отримання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі особі, яка не має права його отримувати,

-надання виборцю, учаснику референдуму заповненого виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі;

-голосування виборцем, учасником референдуму більше одного разу,

-незаконне опусканні виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі до виборчої скриньки

Частина 2 даної статті кваліфікує діяння за викрадення, пошкодження, приховування або знищення виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі - крім свого виборчого бюлетеня. У разі вчинення вказаних діянь щодо свого бюлетеня – відповідальність наставатиме за  статтею 212-23 КУпАП.

Частина 3 даної статті передбачає відповідальність за вказані вище діяння  з наявністю кваліфікуючих ознак, а саме вчинення цих діянь повторно або групою осіб, спеціальним суб’єктом, або якщо такі дії призвели до неможливості проведення підрахунку голосів на виборчій дільниці чи дільниці з референдуму чи до визнання голосування на виборчій дільниці або дільниці референдуму недійсним.

 

Стаття  159 КК України  передбачає відповідальність за порушення таємниці голосування.

! проте, не містить складу цього злочину розголошення відомостей про зміст волевиявлення громадянина, про який цей громадянин сам добровільно повідомив.

 

Відповідальність за публічне розголошення виборцем, учасником референдуму результатів свого волевиявлення шляхом демонстрації бюлетеня в приміщенні для голосування передбачена статтею 21222 КУпАП.

 

Стаття 160 КК України передбачає відповідальність за підкуп виборця, який може бути:


Прямий підкуп визначається як пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди за вчинення або невчинення дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права, визначений

-ч. 1 даної статті як прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборця, члена виборчої комісії, офіційного спостерігача на отримання для себе чи третьої особи неправомірної вигоди, та

-ч. 2 даної статті як пропозиція, обіцянка або надання виборцю чи учаснику референдуму, кандидату неправомірної вигоди

 

Непрямий підкуп надання виборцям безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей (крім матеріалів агітації, визначених законом), визначений  ч. 3  даної статті як надання виборцям, учасникам референдуму, юридичним особам неправомірної вигоди, що супроводжується передвиборною агітацією або агітацією з референдуму, згадуванням імені кандидата, назви політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах, або використанням зображення кандидата, символіки політичної партії, яка висунула кандидата на відповідних виборах

 

 

Межа адміністративної (212-10 КУпАП) та кримінальної відповідальності (частина 3 статті 160 КК України) -

перевищення 0,06 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (для диспозиції статей КК неоподатковуваного мінімуму доходів громадян обраховується як 50% прожиткового мінімуму для працездатних громадян станом на 1 січня поточного року, тобто в 2020 році це 0,06 х (50% х 2102) = 63 грн. 06 коп.

 

Стаття 212-23. Пошкодження, приховування, знищення свого виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі або винесення його за межі приміщення для голосування

Пошкодження, приховування, знищення виборцем, учасником референдуму свого виборчого бюлетеня або бюлетеня для голосування на референдумі, або винесення його за межі приміщення для голосування.

 

Стаття 212-24. Перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у референдумі, або діяльності суб’єкта виборчого процесу, процесу референдуму

 

Перешкоджання здійсненню виборцем, учасником референдуму свого виборчого права або права брати участь у референдумі, перешкоджання діяльності іншого суб’єкта виборчого процесу, процесу референдуму, ініціативної групи референдуму, комісії з референдуму, члена виборчої комісії, члена ініціативної групи референдуму, члена комісії з референдуму або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень чи здійсненні своїх прав.

 

Із санкціями статтей, які передбачають відповідальність за вищезгадані діяння можна ознайомитись за посиланнями: