flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інструкція про порядок обліку кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень

 ЗАТВЕРДЖЕНО

 

Наказ Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ,  

Служби безпеки, Державної податкової служби,

Міністерства оборони,  Державної судової адміністрації України

 

Інструкція

про порядок обліку кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень

 

         Розділ 1.  Загальні положення

 

1.1. Призначення Інструкції про порядок обліку кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень (далі – Інструкція) є створення в Україні єдиної системи та методики обліку кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень.

1.2. Інструкцію розроблено у відповідності з положеннями  кримінального, кримінально-процесуального, адміністративного законодавства та антикорупційних законів України.

1.3. Дія Інструкції поширюється на  органи прокуратури (у тому числі військової), досудового слідства та дізнання, спеціально уповноважені суб’єкти, які в межах компетенції безпосередньо здійснюють заходи щодо виявлення, припинення та розслідування корупційних правопорушень, місцеві та апеляційні загальні суди.

 

Розділ 2.  Облік кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень

 

2.1. Єдина система обліку кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень (далі – корупційні правопорушення) визначає такі форми інформаційних карток (облікових документів):

- форма 1 –К – Інформаційна картка про кримінальне або адміністративне  корупційне правопорушення;

- форма 2-К – Інформаційна картка про результати розгляду в суді справи (протоколу) про кримінальне або адміністративне  корупційне правопорушення.

2.2. Централізований облік корупційних правопорушень здійснюється в інформаційних підрозділах головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті (далі – ГУМВС, УМВС, якщо інше не обумовлено в тексті) за територіальним принципом їх учинення.

2.3. Поставлення на централізований  облік корупційного правопорушення здійснюється на підставі інформаційних карток форм 1-К і 2-К, що надано до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС.

2.4. Облік інформаційних карток форми 1-К (далі – форма № 1-К) про кримінальне або адміністративне корупційне правопорушення.

2.4.1. Форма № 1-К про кримінальне корупційне правопорушення  заповнюється тільки на  злочин, що містить ознаки корупції, кримінальну справу за яким закінчено розслідуванням і прийнято одне з таких рішень:

а) прокурором затверджено обвинувальний висновок і кримінальну справу направлено до суду (ст.232 КПК України);

б) кримінальну справу направлено до суду для вирішення питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності за однією з таких підстав:

унаслідок акта амністії (п.4 ст.6 КПК України);

унаслідок зміни обстановки (ст.7 КПК України);

у звязку з дійовим каяттям (ст.7-2 КПК України);

у звязку з передачею особи на поруки (ст.10 КПК України);

із закінченням строків давності (ч.1 ст.11-1 КПК України);

в) кримінальну справу закрито щодо померлого (п.8 ст.6 КПК України).

Зазначена картка складається особою, яка проводила досудове слідство, одночасно з документами первинного обліку злочинів, осіб, які їх учинили, про рух кримінальних справ (статистичними картками), визначеними Інструкцією про єдиний облік злочинів.

Після отримання в прокуратурі форми № 1-К про кримінальне корупційне правопорушення працівник, на якого покладено обов’язки ведення обліково-статистичної роботи, реєструє їх в єдиному журналі обліку злочинів, кримінальних справ і осіб, які їх учинили, та впродовж робочого дня з супровідним листом направляє її до інформаційного підрозділу ГУМВС, УМВС для поставлення на централізований облік.

Органи військової прокуратури форму № 1-К  на кримінальне корупційне правопорушення з супровідним листом направляють безпосередньо до інформаційного підрозділу ГУМВС, УМВС за місцем дислокації військової прокуратури.

2.4.2. Форма № 1-К про адміністративне корупційне правопорушення заповнюється на адміністративні корупційні правопорушення, адміністративні  справи (протоколи) за якими направлено до суду. Зазначена картка складається працівником (посадовою особою), який складав адміністративний протокол про корупційне правопорушення.

Працівники органів внутрішніх справ заповнюють форму № 1-К одночасно з Інформаційною карткою про адміністративне правопорушення за формою 1-АПР.

Працівник (посадова особа), який складав адміністративний протокол про корупційне правопорушення, після погодження матеріалів про адміністративне корупційне  правопорушення у  відповідного  прокурора  протягом доби  передає форму № 1-К працівнику, на якого покладено обов’язки  ведення обліку адміністративних корупційних правопорушень, для реєстрації її в журналі обліку інформаційних карток форм 1-К, 2-К на адміністративні  корупційні правопорушення,  наданих  до інформаційних  підрозділів органів      внутрішніх справ України для поставлення на централізований облік (далі – журнал обліку інформаційних карток), який упродовж робочого дня з супровідним листом направляє форму 1-К до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС для  поставлення на централізований облік.

2.5 Направлення форм № 1-К з військових прокуратур та органів Військової служби правопорядку у Збройних Силах  України здійснюється з супровідним листом до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС за місцем дислокації військової прокуратури та органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

2.6. Облік інформаційних карток форми 2-К (далі – форма № 2-К) про результати розгляду в суді справ (протоколів) про кримінальне або адміністративне корупційне правопорушення.

2.6.1. Форма № 2-К  заповнюється:

розділ 1 – особою, яка проводила досудове слідство у кримінальній справі або складала адміністративний протокол при направленні кримінальної справи, справи про  адміністративне  правопорушення (протоколу) до суду; 

розділи 2, 3 – працівником апарату суду за результатами  розгляду у суді;

розділ 4 – працівником інформаційного підрозділу ГУМВС, УМВС.

2.6.2. Особа, у провадженні якої знаходилася кримінальна справа або яка склала протокол, при направленні кримінальної справи (протоколу) до суду підшиває на початку кримінальної справи (протоколу) бланк форми № 2-К на особу, кримінальну справу відносно якої направлено до суду (підпункт 2.4.1 розділу 2  Інструкції) або на особу, відносно якої складено адміністративний протокол (підпункт 2.4.2 розділу 2 Інструкції) із заповненням відповідних реквізитів розділу 1 форми № 2-К.

Бланк форми № 2-К за кримінальними справами, що направлено до суду, підшивається одночасно з Довідкою про наслідки розгляду кримінальної справи  судом  за формою 6 ( далі-довідка форми 6), що передбачено Інструкцією про єдиний облік злочинів.

У випадку повернення кримінальної справи про корупційне правопорушення прокурору  в порядку ст.249-1 КПК України або на додаткове розслідування, особа, яка проводила розслідування кримінальної справи, при повторному направленні її до суду підшиває нові форму № 2-К та довідку форми 6 для подальшого обліку руху справи та результатів її розгляду.

2.6.3. Форма № 2-К у всіх розглянутих кримінальних справах або адміністративних протоколах надсилається судами до органів, які проводили досудове слідство, або працівник якого складав протокол, не пізніше 5-ти робочих днів з дня набрання рішення суду (вироком, постановою, ухвалою) законної сили чи повернення кримінальної справи або адміністративного протоколу після розгляду судом апеляційної інстанції (касаційної інстанції – у разі перевірки касаційною інстанцією вироку, ухвали чи постанови апеляційного суду, винесених ним, як судом першої інстанції, або перевірки вироку чи постанови апеляційного суду, винесених ним у апеляційному порядку).

2.6.4. Надання форми № 2-К до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС.

2.6.4.1. Після отримання із суду форми № 2-К про кримінальне корупційне правопорушення та довідки форми 6 працівник з обліково-статистичної  роботи міськрайліноргану внутрішніх справ реєструє їх в єдиному журналі обліку злочинів, кримінальних справ і осіб, які їх учинили, та впродовж робочого дня форму № 2-К  (довідку форми 6 за реєстром або з супровідним листом) направляє до інформаційного підрозділу ГУМВС, УМВС для поставлення на централізований облік.

Органи прокуратури, підрозділи податкової міліції після одержання форми № 2-К та довідок форми 6 упродовж робочого дня з супровідним листом направляють їх до міськрайлінорганів внутрішніх справ  за місцем реєстрації кримінальних справ, органи військової прокуратури – до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС за місцем їх дислокації. Органи Служби безпеки форму № 2-К упродовж робочого дня з супровідним листом направляють до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС.

2.6.4.2. Порядок подання форми № 2-К про адміністративне корупційне правопорушення  до інформаційних підрозділівГУМВС, УМВС здійснюється аналогічно порядку подання форми № 1-К на зазначене правопорушення (підпункт 2.4.2 розділу 2 Інструкції).

2.6.4.3. Працівники органів внутрішніх справ, які складали протоколи, після отримання   форми  № 2-К  на адміністративні корупційні правопорушення  з суду вносять також відомості про прийняті рішення до розділу 4 Інформаційної картки про адміністративні правопорушення за формою 1-АПР.

2.6.5. Працівники інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС упродовж  робочого дня після отримання форми № 2-К ставлять їх на централізований облік.

2.7. Порядок зняття з обліку  кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень та осіб, які їх учинили.

2.7.1. Знімаються з  обліку особи, у відношенні яких було порушено кримінальну справу чи розпочато провадження у справі про адміністративне правопорушення у разі постановлення судом виправдувального вироку у кримінальній справі, закриття справи за відсутності події або складу корупційного правопорушення, неосудності особи, яка вчинила корупційне правопорушення.

Прізвище, ім’я, по батькові та інші  дані про особу, відносно якої судом постановлено виправдувальний вирок або справу закрито за відсутністю події або складу корупційного правопорушення, а також у зв’язку з неосудністю особи (пункти 10-12, 14, 16 та підпункти 10.1-12.1, 16.1 форми № 1-К,       пункти 4-8 та    підпункти 4.1-6.1 форми № 2-К) виключаються з електронного контуру інформаційних карток форм 1-К, 2-К.

2.7.2. Зняття з обліку осіб, яких притягнуто до кримінальної або адміністративної відповідальності за вчинені корупційні правопорушення, а також яких звільнено від кримінальної або адміністративної відповідальності за іншими підставами, здійснюється відповідно до  законодавства України.

2.7.3. За цими ж підставами знімаються з обліку і кримінальні або адміністративні корупційні правопорушення. Кримінальні корупційні правопорушення знімаються з обліку також у випадку виключення з обвинувачення ознаки  корупційного правопорушення або перекваліфікації дій на статтю, що виключає злочин з категорії корупційних.

2.8. Якщо за матеріалами про адміністративне корупційне правопорушення, що передані судом прокуророві, органу досудового слідства або дізнання в порядку ст.253 КУпАП, порушено кримінальну справу, особа, яка її порушила, у п’ятиденний термін направляє письмове повідомлення або копію постанови про порушення кримінальної справи до інформаційного підрозділуГУМВС, УМВС за місцем реєстрації правопорушення та до органу, працівником якого складений протокол.

Після отримання письмового повідомлення або копії постанови про порушення кримінальної справи в інформаційному підрозділі до електронного контуру пункту 20 розділу 4 форми № 2-К вносяться відповідні дані.

2.9. При заповненні даних про рід занять, службове становище (пункт 17 форми № 1-К) слід керуватися Довідником для заповнення пункту 17 інформаційної картки про кримінальне або адміністративне корупційне правопорушення форми  1-К (додається).

2.10. Показники   форм № 1-К, № 2-К повинні відповідати наявним матеріалам, обєктивно і достовірно відображати суть корупційних правопорушень. Реквізити карток заповняються розбірливо, без скорочень. Прізвище, імя та по батькові особи, яка вчинила корупційне правопорушення, записуються друкованими літерами. Прізвище особи, яка підписує картку, необхідно вказувати чітко та розбірливо.

 Забороняється облік ксерокопій інформаційних карток, а також карток, отриманих за допомогою факсимільного звязку або каналами електронної пошти.

2.11. Правоохоронні органи  щоквартально організовують взаємозвірки з інформаційними підрозділами ГУМВС, УМВС щодо своєчасності і повноти обліку інформації про кримінальні справи  та складені ними протоколи, а також результати їх судового розгляду.

 

Розділ 3. Форма звітності про стан протидії корупції

         

         З метою належного відстеження результатів роботи підрозділів правоохоронних  органів щодо виявлення, припинення та розслідування корупційних правопорушень та притягнення до кримінальної та адміністративної  відповідальності осіб, які вчинили корупційні правопорушення, передбачено звітність ,,Про стан протидії корупції” (форма      № 1-КОР (місячна).

         3.1. Показники форми звітності № 1-КОР (далі – форма № 1-КОР) формуються в інформаційних підрозділах ГУМВС, УМВСтільки на підставі облікованих інформаційних карток форм 1-К, 2-К, крім показників рядків 74-82 розділу 1, розділу 4 форми № 1-КОР.

         3.1.1. Інформація щодо показників рядків 74-82 розділу 1 форми № 1-КОР подається органами прокуратури (у тому числі військовою) до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС  до 2 числа місяця, що настає за звітним періодом. Ці показники узагальнюються та включаються до форми № 1-КОР в інформаційних підрозділах ГУМВС, УМВС у цілому по регіону та  по транспорту.

3.1.2. Особливості подання інформації щодо показників рядків 74-82  розділу 1 форми  № 1-КОР для управлінь Міністерствавнутрішніх справ  на транспорті (далі –  УМВС на транспорті):

- інформація щодо показників рядків 74-82 розділу 1 форми № 1-КОР подається органами прокуратури  до лінійних органів внутрішніх справ УМВС на транспорті за місцем учинення (реєстрації) корупційного правопорушення до     2 числа місяця, що настає за звітним періодом;

- працівники лінійних органів внутрішніх справ УМВС на транспорті, на яких покладено цей облік, направляють зазначену інформацію до УМВС  на транспорті до 3 числа місяця, що настає за звітним періодом.

3.1.3.  Розділ 4 форми № 1-КОР формується в слідчих підрозділах ГУМВС, УМВС, прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військових прокуратур, Центрального управління, регіональних органів, органів військової контррозвідки Служби безпеки, управлінь податкової міліції Державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі матеріалів кримінальних справ і подається до інформаційних підрозділів ГУМВС, УМВС до 3 числа місяця, що настає за звітним періодом, з одночасним направленням інформації стосовно розділу каналами електронної пошти.

3.2. Форма № 1-КОР складається з наростаючим  підсумком у цілому по Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та  Севастополі,  території обслуговування УМВС на транспорті.

3.3. Процедура підписання  форми № 1-КОР.

3.3.1. Сформована форма № 1-КОР в інформаційних підрозділах ГУМВС, УМВС роздруковується, візується виконавцем і подається до відповідної прокуратури.

3.3.2. У прокуратурі, у порядку нагляду, після ознайомлення з показниками звіту  організовують підписання форми № 1-КОР начальниками  ГУМВС, УМВС, спеціальних підрозділів по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки, управлінь податкової міліціївійськовими прокурорами та прокурорами (особами, які виконують їх обов’язки).

3.3.3. Форму № 1-КОР по УМВС на транспорті  підписує прокурор області (міста Києва) за місцем дислокації управління МВС України на транспорті.

3.4. Форма  № 1-КОР складається інформаційним підрозділом ГУМВС, УМВС щомісяця та  подається до Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення МВС (далі – ДІАЗ МВС) до  6 числа місяця, що настає за звітним періодом, а інформація в електронному вигляді за формою  № 1-КОР надсилається до ДІАЗ МВС каналами електронної пошти  до   5 числа місяця, що настає за звітним періодом.

3.4.1. Слідчі підрозділи центральних апаратів Генеральної прокуратури, МВС, Служби безпеки та Державної податкової служби України формують розділ 4 форми № 1-КОР, підписують та надають його ДІАЗ МВС до 3 числа місяця, що настає за звітним періодом, з одночасним направленням інформації стосовно розділу каналами електронної пошти.

3.5. Узагальнена в ДІАЗ МВС форма № 1-КОР у цілому по Україні підписується начальником ДІАЗ МВС, першим заступником або заступником Міністра внутрішніх справ та заступником Генерального прокурора або особами, які виконують їх обов’язки.

3.6. Узагальнена  форма № 1-КОР у цілому по Україні ДІАЗ МВС направляється до:

- Генеральної прокуратури до 8 числа місяця, що настає за звітним періодом;

- Служби безпеки, Державної податкової служби, Міністерства оборони, Державної судової адміністрації  до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом;

- Державної служби статистики та Головного управління державної служби України до 15 числа місяця, що настає за звітним періодом.

3.7. Якщо термін подання форми № 1-КОР припадає на вихідні (святкові) дні, то строк надання звіту переноситься на перший робочий день.

3.8. При складанні окремих показників форми № 1-КОР слід дотримуватись таких правил:

3.8.1. Обліку підлягають лише ті злочини, що містять ознаки  корупції;

3.8.2. У розділі 1 форми № 1-КОР відображається залишок нерозглянутих у судах протоколів на початок року. Їх кількість повинна відповідати кількості залишку нерозглянутих у судах протоколів на кінець звітного періоду (попереднього року).

3.8.3.  У розділі 1 форми  № 1-КОР розраховується кількість нерозглянутих у судах протоколів на кінець звітного періоду. На початок наступного року їх залишок переноситься до відповідних розділів звітності.

3.9. Форма № 1-КОР подається до ДІАЗ МВС без супровідного листа, за винятком випадків, коли в супровідному листі слід дати необхідні пояснення. Зазначена форма реєструється, пересилається та зберігається відповідно до  правил діловодства.

 

 

Генеральна прокуратура України

Міністерство внутрішніх справ України

 

 

 

 

 

 

Служба безпеки України

Державна податкова служба України

 

 

 

 

 

 

Міністерство оборони України

Державна  судова адміністрація  України